Żyrandole
Szukaj według:
Kategoria
Żyrandole
Żyrandole to urządzenia oświetleniowe, które towarzyszą nam od wieków. Ich zdaniem jest przede wszystkim rozświetlenie pomieszczenia, nadanie mu nowego wymiaru, pełnego klasy i elegancji. Od klasycznych lamp wiszących odróżnia je kształt i sposób zawieszenia, który sprawia, że wiszą w niższej pozycji niż pozostałe lampy.
Współczesne żyrandole to bardzo szeroka kategoria produktów, które charakteryzują się różnym stylem wykonania, kształtem, ilością punktów oświetleniowych, kolorem czy przeznaczeniem do konkretnego pomieszczenia. Choć na przestrzeni lat wiele się zmieniło, klasyczne żyrandole w swojej budowie niezmiennie nawiązują do swojego pierwowzoru, jakim był polikandylion, świecznik, wywodzący się z bizantyjskiej sztuki V i VI wieku. Zbudowany był na wzór metalowego dysku, na którym umieszczano świece, przymocowany linami lub łańcuchami do belek. Powieszony w centralnym miejscu pomieszczenia zachwycał kunsztem zdobień i wielkością konstrukcji. W średniowieczu żyrandole najczęściej oświetlały kościoły, sale rycerskie, klasztory. Obecnie możemy je spotkać niemal wszędzie tam, gdzie światło odgrywa ważną rolę. Chętnie wybieramy je do naszych mieszkań i domów, decydując się na odpowiedni model i ilość punktów świetlnych.
Żyrandole – jakie wybrać?
Żyrandole stanowią jedną z najbardziej wyrafinowanych form oświetlenia. Lśnią blaskiem jak żadne inne lampy. Królują nad innymi elementami wyposażenia wnętrz. Niegdyś kojarzone z królewskimi komnatami, dziś uświetniają teatry, filharmonie, prywatne apartamenty, domy i mieszkania. Każdy z nas może być ich szczęśliwym nabywcą, bo choć nadal potrafią być królewskich rozmiarów, to ogromna różnorodność w tej kategorii zakupowej czyni je bardziej dostępnymi niż kiedykolwiek w historii.
Z łatwością dopasujesz żyrandol do niewielkiego mieszkania, salonu, a nawet łazienki. Jaki żyrandol wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem żyrandolu?
Istnieje kilka ważnych parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze żyrandola:
• wielkość żyrandola,
• miejsce montażu,
• źródło światła.
Rozmiar żyrandola powinien odpowiadać wielkości pomieszczenia, w którym go powiesisz. Nie powinien być zbyt mały, ani zbyt duży. Okazałe żyrandole na długim zawieszeniu z większą średnicą będą dobrze prezentować się w salonie z wysokim sufitem. Mniejsze modele doskonale sprawdzą się w sypialni, kuchni czy w przedpokoju, a także w niższych pomieszczeniach. Kluczową zasadą przy montażu takich elementów oświetleniowych jest to, że nie powinny przeszkadzać w codziennym życiu. Nie mogą zawadzać, czyli zbyt nisko wisieć. Nie powinny również być zawieszone zbyt wysoko, co uniemożliwi ich czyszczenie, a także ograniczy kąt padania światła. Przyjęło się również, że najlepsze miejsce montażu żyrandola jest głównym punktem w danej strefie, np. nad stołem, na środku pokoju, etc.
Żyrandole nad stół powinny być dopasowane do wielkości stołu, co w praktyce oznacza, że ich średnica powinna być nieco mniejsza niż rozmiar stołu. Pamiętaj również o tym, że ważna jest także ilość żarówek, bo to właśnie od nich zależy intensywność światła. Żarówki w żyrandolach umieszczone są na górze, dlatego też światło padające na stół będzie słabsze niż w przypadku klasycznych lamp wiszących.
We współczesnych żyrandolach najczęściej stosuje się żarówki energooszczędne lub żarówki LED. Różnorodność kształtów żarówek pozwala wybrać takie, które najlepiej oddadzą charakter mieszkania i będą pasowały do stylu lampy. Z łatwością można połączyć nowoczesną technologię energooszczędną z klasycznym kształtem żarówki w kształcie świeczki.
Żyrandole do sypialni – światło dla zmysłów
Żyrandole do sypialni oprócz praktycznych funkcji oświetleniowych pełnią również rolę dekoracyjną. Wprowadzają atmosferę relaksu, wyciszenia, sprzyjającą budowaniu bliskości. Światło w sypialni powinno być dyskretne, pozwalające na odpoczynek i odprężenie po całym dniu. Przytulne oświetlenie w sypialni osiągniemy dzięki żarówkom o ciepłej barwie, która najbardziej przypomina naturalne światło świec. Unikajmy żarówek o bardzo wysokiej jasności i białej barwie.
Klasyczne żyrandole z kryształkami, które pod wpływem ruchu powietrza mienią się i rozpraszają światło w dowolny sposób, przywodzą na myśl królewskie komnaty i sale balowe. Finezja wykonania i barokowy przepych sprawiają, że takie lampy najlepiej prezentują się w dużych sypialniach, gdzie ich urok nie będzie przytłoczony pozostałymi meblami. Jeżeli masz niewielką przestrzeń, wybierz te mniejsze, do trzech punktów świetlnych. Żyrandol powinien współgrać swoim stylem z pozostałymi meblami i dekoracjami w pomieszczeniu. Minimalistyczne formy bardzo dobrze sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie główną rolę odgrywają naturalne materiały, takie jak drewno, beton i szkło. Jeżeli marzy Ci się eklektyczny styl, mieszanka różnych elementów dekoracyjnych, postaw na zróżnicowane materiały, które tylko z pozoru różnią się od siebie, lecz w rzeczywistości łączy je wspólny sznyt.
Klasyczne żyrandole do sypialni w jasnych kolorach będą dobrym wyborem dla osób, które poszukują bezpiecznych rozwiązań i nie są do końca pewne, jaki styl się im najbardziej podoba. Wyszukane, futurystyczne formy i czarna barwa szkła żyrandoli są trudniejsze w odbiorze, dlatego chętniej sięgają po nie osoby pewne swojego stylu, mające łatwość w łączeniu różnych elementów wyposażenia wnętrz. Takie osoby potrafią dobrze rozplanować przestrzeń, bo im bardziej ekstrawagancki żyrandol, tym więcej miejsca potrzebujemy na jego odpowiednie wyeksponowanie.
Żyrandole do salonu – centrum oświecenia
Żyrandole do salonu powinny być dobrane do metrażu pomieszczenia i stylu, jaki w nim panuje. Dobrze dopasowana forma i kolor żyrandola podkreślą charakter wnętrza i sprawią, że cała aranżacja wnętrza nabierze spójności. Salon jest reprezentatywnym miejscem w całym domu, dlatego należy zadbać o to, aby go dobrze oświetlić. Im większa kubatura pomieszczenia, tym więcej potrzebujemy światła, aby czuć się komfortowo. Jeżeli salon nie należy do największych, postaw na jeden żyrandol z kilkoma punktami świetlnymi, w centralnej części pokoju. Warto wiedzieć, że dobre umiejscowienie oświetlenia w pomieszczeniu pozwala na jego optyczne powiększenie. Takie wrażenie potęguje dobre światło w połączeniu z lustrem, które wizualnie powiększa przestrzeń.
Jeżeli masz większą przestrzeń do zaaranżowania, warto podzielić ją na strefy i do każdej z nich dopasować odpowiedni żyrandol. Często zdarza się tak, że salon posiada wydzieloną strefę jadalnianą, strefę wypoczynku. Każda z nich wymaga innego oświetlenia.
Żyrandole do salonu nowoczesne to jedna z najchętniej wybieranych kategorii tego rodzaju oświetlenia. Znajdziesz tutaj minimalistyczne formy, stawiające na funkcjonalność, ale również designerskie, o nietypowym kształcie. Decydując się na niebanalną formę oświetlenia, zwróć uwagę na to, czy taki wybór nie zakłóci aranżacji całego salonu. Jeżeli wolisz bardziej tradycyjne kształty, postaw na złote żyrandole, klasyczne, które wprowadzą do salonu nieco staroświeckiego klimatu, będącego jednocześnie kwintesencją elegancji. Żyrandole z kryształkami od lat utrzymują się w czołówce najchętniej wybieranych lamp. Same w sobie są niezwykle zdobne, barokowe i stanowią bardzo wyrazisty detal w aranżacji pokoju. Przy nich pozostałe dodatki powinny być subtelne i lekkie.
Niezależnie od tego, na jaki żyrandol się zdecydujesz, pamiętaj o tym, że to nie tylko punkt oświetleniowy, ale również ozdoba, która przyciąga spojrzenia i stanowi punkt odniesienia dla pozostałych mebli i dekoracji w pokoju. Nie da się go nie zauważyć, dlatego przed zakupem warto się dobrze zastanowić, jaki żyrandol wybrać do konkretnego pomieszczenia, ponieważ to właśnie on będzie definiował styl, w jakim urządzimy nasz salon, kuchnię czy sypialnię.