Lampy z tkaniną
Szukaj według:
Kategoria
Lampy materiałowe (z tkaniną)
Jakie oświetlenie wprowadza niezwykle przyjemny klimat i relaksującą atmosferę. Urządzając swoje mieszkanie warto wybierać lampy materiałowe, które za sprawą kloszy i abażurów wykonanych z różnego rodzaju tkanin, pozwalają uzyskać niesamowity efekt. Przytulne światło pozwala się zrelaksować po dniu pełnym wrażeń. Dbając o atmosferę warto wybrać lampy wiszące z materiału. Jakie sprawdzą się w różnych wnętrzach? Podpowiadamy.
Lampy materiałowe z kloszem tkaniny - na co zwrócić uwagę?
Lampy wiszące umieszczone w centralnym punkcie pokoju pozwalają dokładnie oświetlić całą przestrzeń. Starannie wykonane klosze lub abażury sprawiają, że lampa oprócz funkcji oświetleniowej, stanowi idealny dodatek dekoracyjny. Lampy materiałowe są o wiele bardziej dyskretniejsze niż nowoczesne i designerskie lampy salonowe. Nie przykuwają tak bardzo uwagi, a dawane światło jest delikatne i przyjemne.
Lampy wykonane z materiału można śmiało zaliczyć do klasycznych lamp, gdzie to właśnie materiałowy klosz gra główną rolę. Na czym polega fenomen materiałowych lamp? W takich lampach żarówka otulana jest często przez bardzo elegancki, tekstylny klosz lub abażur. Najczęściej lampy materiałowe są owalne lub okrągłe o różnych rozmiarach i średnicach. Klasyczna lampa z tkaniny nie musi być nudna. Producenci zaskakują często formą i kolorami. Wszystko po to, by przestrzeń została oświetlona przez nastrojowe światło. Lampy wiszące z materiałów tekstylnych sprawdzą się w salonach, jadalniach i domowych biurach.
Lampy materiałowe (tkaninowe) - jak dobrać rozmiar lampy do pomieszczenia?
Lampy materiałowe, by zachwycać i dawać odpowiednie światło nie mogą być za duże i za małe. Najczęściej występują w średnicach od 50 do nawet 100 cm. Zawieszone nad stołem muszą się znajdować na wysokości od 80 do 100 cm nad blatem. Jak duże powinny być lampy zawieszone nad blatem? Ogólna zasada mówi, by lampa była o ok. 30 cm mniejsza niż długość blatu stołu. Warto więc przed zakupem zmierzyć stół, by dobrać odpowiedni rozmiar lampy. W przypadku stołów okrągłych, lampa okrągła również będzie wyglądać doskonale. Lampy tkaninowe w salonie są często umieszczane jako główne źródło światła. Odległość pomiędzy podłogą a lampą nie powinna być mniejsza niż 210 cm. Pamiętać trzeba o tym, by lampa nie stanowiła przeszkody podczas przechodzenia.
Lampy materiałowe - jakie tkaniny cieszą się największą popularnością?
Moda nie tylko wpływa na styl naszego ubioru i makijażu. Trendy mają również odzwierciedlenie w dekoracji i aranżacji wnętrz. Lampy materiałowe zachwycają fakturą i kolorami. Od lat dużą popularnością cieszą się lampy w kolorze beżu, bieli, czerni i szarości. Wiele osób lubi także zaszaleć i stawia na takie tkaniny jak róż, butelkowa zieleń lub energetyczne odcienie żółci i czerwieni. Materiałowe abażury dają duże pole do popisu.
Oprócz koloru ważna jest także przepuszczalność i faktura materiału. Lampy wykonane z materiału muszą nie tylko doświetlać pomieszczenie, ale stanowią ważny element w kreowaniu przytulnej atmosfery. “Spokój i przytulność” to słowa klucze, które kojarzą się z tego typu produktami. Lampa wisząca z materiałowym kloszem jest elegancka i nie zdominuje pomieszczenia. Idealnie współgra z innymi elementami wyposażenia i pasuje niemal do każdego stylu.
Lampy materiałowe z abażurem - jak je czyścić?
Lampy materiałowe wyglądają elegancko, ale zbierający się brud i kurz negatywnie odbija się na kondycji lampy. Usuwanie brudu z lamp jest często trudne i zabiera dużo czasu. Podczas porządku to właśnie brudna lampa najczęściej rzuca się w oczy. Tylko regularne czyszczenie materiałowych kloszy i żarówek pozwala cieszyć się odpowiednim natężenie światła. Posiadając lampy z materiałowym abażurem trzeba wiedzieć, że abażur wykonany z większości tkanin można moczyć w wodzie. By dokładnie go wyczyścić należy:
• Przygotować miskę z wodą z dodatkiem środka czyszczącego. Może to być mydła lub niewielka ilość płynu do prania.
• Abażur należy umyć za pomocą gąbki lub szmatki zamoczonej w detergencie.
• Następnie należy dokładnie opłukać abażur czystą wodą.
• Na koniec materiałowy abażur musi zostać odłożony do wysuszenia.
Co w przypadku, gdy abażur z tkaniny nie jest mocno zabrudzony? W takich przypadkach wystarczy odkurzyć go za pomocą ścierki lub specjalnej miotełki do kurzu. Chcąc wyczyścić lampy płócienne, trzeba wiedzieć, że ten rodzaj abażura jest bardzo delikatny. Abażurów płóciennych nie wolno moczyć w wodzie - może to doprowadzić do ich rozklejenia. Do ich odkurzania należy wykorzystywać tylko miotełki.
Lampy płócienne wyglądają elegancko, ale na tym rodzaju tkaniny bardzo szybko osadza się kurz. Warto więc pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Co łączy lampy wykonane z pergaminu z kromką czerstwego chleba? Pergamin jest bardzo delikatny, a do jego czyszczenia sprawdza się kromka czerstwego chleba lub klasyczna gumka do ścierania z piórnika dziecka. Pergaminu podobnie jak płótna nie należy moczyć w wodzie. Czyszcząc lampy nie należy skupiać się tylko na abażurze. Stelaże wykonane z drewna, metalu i plastiku można bez problemu czyścić za pomocą wody i szmatki.